Fă-ţi timp pentru tine, pentru spiritul tău
Într-o zi am mers la Natura Bona, o farmacie naturistă. Acolo atmosfera era destinsă, pe fundal se auzea vag o muzică liniştitoare de meditaţie şi doamna care vindea produsele avea ceva cald, liniştitor şi bun. Am avut senzaţia că o ştiam de undeva şi că este ca o rază de soare blândă şi mângâietoare pentru toţi cei care intrau acolo. Pe peretele din faţa mea se etalau câteva foi scrise cu diverse poezii şi citate. Una din ele, cu autor anonim, mi-a atras atenţia ca vibraţie şi ca esenţă. Sigur omul care a scris-o este un maestru, pentru că atâta profunzime nu se găseşte în prea multe lucrări. I-am cerut doamnei permisiunea să o public şi să o dau ca sfat de taină cititorilor site-ului Zenivers. Am primit acordul dumneaei şi cu mare bucurie am copiat-o pentru dumneavoastră.
Aurul rămâne aur şi pe mâna cerşetorului şi pe mâna prinţului. Profunzimile rămân profunzimi şi la un maestru anonim ca şi la unul ştiut şi acceptat de multe ori pe neverificate…
Citiţi vă rog cu atenţie:
Fă-ţi timp În trecerea grăbită prin lume către veci
Fă-ţi timp o clipă, să vezi pe unde treci
Fă-ţi timp să vezi durerea şi lacrima arzând
Fă-ţi timp să poţi cu mila să le alinţi trecând
Fă-ţi timp de adevăruri şi adânciri în vis
Fă-ţi timp pentru cântare cu sufletul deschis
Fă-ţi timp să vezi pădurea, s-asculţi lângă izvor
Fă-ţi timp s-auzi ce spune o floare, un cocor
Fă-ţi timp s-aştepţi din urmă, când mergi cu slăbănogi
Fă-ţi timp ca pe un munte stând singur să te rogi
Fă-ţi timp să stai cu mama şi tatăl tău bătrân
Fă-ţi timp de o vorbă bună şi o coajă pentru câini
Fă-ţi timp să stai aproape de cei iubiţi voios
Fă-ţi timp să fii al casei în slujba lui Hristos
Fă-ţi timp să guşti frumosul din tot ce e curat
Fă-ţi timp că eşti în taină de lumi înconjurat
Fă-ţi timp de rugăciuni, de post, de meditări
Fă-ţi timp de cercetare, de fraţi şi de surori.
Fă-ţi timp şi adună zilnic din toate câte un pic
Fă-ţi timp că viaţa trece şi când nu faci nimic
Fă-ţi timp lângă cuvântul lui Dumnezeu să stai.
Fă-ţi timp să-asculţi la toate, din toate să înveţi
Fă-ţi timp să dai şi vieţii şi morţii tale preţ
Fă-ţi timp că-n urmă, zadarnic o să plângi
Comoara risipită a vieţii nicicând n-o s-o mai strângi
Stând poţi muri, luptând mai rău nimic nu poate fi
Să poţi să crezi, când alţii te insultă
Să te ridici, când alţii te doboară
Să poţi păstra, când alţii vor s-alunge
Să râzi chiar dacă sufletul îţi plânge
Şi cald rămâi, chiar dacă afară ninge… Aceasta-i arta de-a ÎNVINGE.
Cecilia David


