Ronde.ro

Ecoterapia- remediul care ne este la îndemână

Vineri, 10.feb..2017 10:52 Sanatate, Terapii complementare si Alternative Lasă un răspuns 1 vizualizari

În 2007, o echipă de cercetători de la Universitatea Essex din Marea Britanie, a arătat că doar 5 minute în natură a redus simptomele de depresie a 71% dintre participanții la studiu. Universități din toată lumea creează programe care îi învață pe oameni despre beneficiile ecoterapiei, incluzând terapia cu animale, managementul stresului și tratamentul anxietății folosind cadrul natural.

„Plantează semințe de fericire, speranță, succes și dragoste. Se vor întoarce la tine din abundență. Aceasta este Legea Naturii.”

Steve Maraboli, Viața, Adevărul și Libertatea

Triburile care trăiesc în izolare încă respectă Legile Naturale. Oamenii cresc în același ritm cu mediul și folosesc fazele naturale pentru a-si asigura un trai cât mai bun. La fel, locurile neatinse de civilizație își păstrează misticismul la cote ridicate. Același misticism pe care noi suntem obișnuiți să-l trecem cu vederea, printre clădirile din beton și utilajele zgomotoase.  

Natura sălbatică nu a ținut niciodată secrete față de noi. Este suficient să fii dispus să privești, ca să te conectezi la sursa sănătății naturale și a bunăstării interioare.

Deci, ce ne învață natura?

  • Universul e abundent și inteligent. Urmărește simbioza dintre floare și albină.
  • Totul în natură circulă. Nu sta într-un loc: mișcă-ți corpul, călătorește, dansează, joacă-te. Prin mișcare te acordezi cu curgerea lumii.
  • Există un ritm natural în care se petrec lucrurile. Vezi care e ritmul tău și găsește-ți echilibrul. Atunci când încerci să faci cum spun alții, pierzi din vedere faptul că nimeni nu știe mai bine decât tine ce ți se potrivește.

„Natura nu se grăbește, cu toate astea, înfăptuiește totul.”

 Lao Tzu

  • Toți suntem conectați. Poate ai impresia că funcționezi independent de ceilalți, dar realitatea nu e chiar așa. Depinzi de omul care face pâine, de sistemul care produce căldură, de benzina care face mașina să meargă. Depinzi de copacii care dau oxigen, de soarele care ne încălzește, de ghețarii care se topesc la mii de kilometri depărtare.

Noi trăim într-un eco-sistem artificial care imită procesele sistemului natural.

Lucrurile sunt mult mai mult decât par la prima vedere. Dacă te oprești și analizezi planta din ghiveci sau scoarța copacului de lângă bloc, vezi pentru prima dată niște detalii care îți scăpaseră. Cu cât contemplezi detaliile, cu atât mintea ta devine mai liniștită. Și ajungi fără niciun efort într-o dimensiune profundă, naturală, a ta.

Într-o lume în care avem de-a face cu toxine la tot pasul, ecoterapia este remediul universal pe care îl căutăm. E adevărat că nu există o soluție minune la toate probleme, dar natura ne conduce către resursele noastre interioare. Mediul înconjurător ne influențează la nivel mental, emoțional și fizic.

Natura este maestrul spiritual cel mai imparțial și plin de iubire.

Mediul natural te susține în demersul tău de ajunge la tine. Îți arată ce e fals și te conduce cu blândețe pe calea descoperirii de sine. Ce îți recomandăm să faci?

  • Petrece cât mai mult timp în natura nealterată de om.
  • Privește plantele, animalele, astrele și toate celelalte elemente naturale. Nu intelectualiza. Doar observă modul lipsit de efort și spectacol în care viața își urmează cursul.
  • Observă cum plantele și animalele au o rezistență mult mai mică la ciclurile vieții decât oamenii.
  • Apropie-te mai mult de natură printr-o alimentație sănătoasă, prin hidratare corespunzătoare, prin atenția la ciclurile naturale – fazele lunare, solstiții, răsărituri de soare.

Devino ecoterapeutul tău și ai grijă de tine în fiecare zi.

Adu-ți aminte ori de câte ori ai nevoie, că ești parte din natură, și medicina universală e mereu la dispoziția ta!

Manuela Dumitrașcu


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Aboneaza-te prin email!

Aboneaza-te si vei primi direct pe email cele mai noi articole!