7 ceaiuri pe care ar trebuie să le bei în loc de suc sau cafea
Știu nu este un început prea bun, nimeni nu se dă în vânt după ceaiuri sau sfaturi de sănătate mai ales dacă are o anumită vârstă. Ceea ce vreau să vă spun este că nu contează vârsta atâta timp cât vrei să faci o schimbare în bine, în viața ta.
Deși mulți dintre noi știm că englezii au o tradiție cu ceaiul, originea acestuia nu a început cu Marea Britanie ci cu China. În 2737 î.H., apa de băut a împăratului Shen Nung, era pe foc când o frunză de Camellia sinensis (ceai verde ) a căzut în vasul respectiv, și astfel a început istoria ceaiului. În China prepararea ceaiului este un adevărat cult, iar pe restul mapamondului ceaiul este folosit ca o băutură delicioasă ,dar și una care aduce beneficii sănătății.
Știu poate nu v-am convins, dar gândiți-vă: fiecare punguță de ceai reprezintă un plus de bine și de energie, care te poate ține alert și vioi pe tot parcursul zilei!
Eu m-am gândit să vă prezint doar 7 dintre cele mai miraculoase tipuri de ceaiuri și beneficiile lor.
- Ceaiul negru – îți furnizează 40 mg de cafeină pe ceașcă, are antioxidanți (știți minunile acelea care te ajută să te menții tânără și fără riduri?), te ajută să îți menții un nivel al colesterolului optim, poate preveni cancerul, ajută arderile metabolismului și îi dă o strălucire aparte pielii. Consumul a 3 cești din acest ceai, pe zi, poate preveni infarctul!
- Ceaiul verde – sigur știți de el, pentru că este aliatul nostru în dietele de slăbit, conține antioxidanți care care previn cancerul și bolile cardiovasculare, dar poate îmbunătăți și funcțiile creierului, poate crește arderile de grăsimi, și nu în ultimul rând poate preveni apariția bolii Parkinson și Alzheimer.
- Ceaiul oolong – este un ceai semi-fermentat din frunzele, florile și mugurii pomului Camelia sinensis. Îl poți găsi sub diferite arome și este un foarte bun agent de anti-îmbătrânire, deoarece elimină radicalii liberi din corpul tău. Și dacă totuși nu te-am convins, pot să-ți mai spun că îmbunătățește digestia, crește imunitatea , te ferește de diabet și te ajută să te concentrezi.
- Ceaiul alb – deoarece acest ceai este cel mai puțin procesat , asta înseamnă că este cel mai organic dintre ceaiuri. Este extrem de bun pentru diabetici pentru că reglează nivelul insulinei în sânge și temperează accesele de sete ale acestora. Deoarece conține nutrienți și are calități anti-bacteriene poate preveni multe boli, este bogat în tanini și flavonoide, care au proprietăți antioxidante și anti-inflamatorii.
- Ceaiul de ghimbir cu lămâie – este un ceai miraculos, care îmbunătățește sistemul imunitar, vindecă indigestia și greața , contracarează efectele diabetului, ajută la îndesirea părului și îți menține pielea tânără și mereu strălucitoare.
- Echinacea – acest ceai se crede că poate trata banala răceală dar și cancerul. Acest ceai este făcut din frunzele, rădăcinile și florile Echinaceei, care au un efect terapeutic asupra întregului organism. Îl poți folosi în tratarea laringitei și bronșitei, dar și în tratarea infecțiilor auriculare, ale tractului urinar , în disfuncții ale ficatului și în boli ale pielii ( eczeme, acnee, coșuri, furuncule).
- Ceaiul de mușețel – este cel mai potrivit pentru cei care suferă de anxietate și stres. Te ajută să te relaxezi și să dormi mai bine. Studiile au arătat că mușețelul ameliorează simptomele diabetului , cum ar fi: vederea slabă, rinichii slăbiți și în leziuni nervilor.
Dacă am reușit să vă conving, încercați fiecare tip de ceai, vedeți care vă gâdilă mai mult papilele gustative și ”Poftă bună” la ceai!!!
Alexandra Dănciulescu



